Bakan Şahali:SÜTEK, sütün sağlıklı üretildiğinden emin olan kurumdur

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Süt Endüstrisi Kurumu’nun 17 milyon 900 bin TL’lik 2019 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı görüştü. Tasarı oy çokluğuyla kabul edildi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, SÜTEK’in devlet dairesi değil kurum olduğunu kaydederek, “SÜTEK, ülkede üretilen sütün sağlıklı üretildiğinden, imalat sanayine ulaştırıldığından emin olan kurumdur” dedi.

Şahali, “Aflatoksin konusundaki hassasiyet ve tarama kesintisiz olarak devam ediyor. Önceki hafta tek bulgu vardı. Aralık ayındaki yoğun bulgular kesildi. Şu an ne üretici ne de tüketici açısından tedirginlik yaratacak bir durum söz konusu değil” dedi.

Şahali, 130 ton sütün Aflatoksin nedeniyle imha edildiğini anımsatarak, “Bu, ilk kez bu yıl olmadı. Mevsimin yağışlı ve nemli olması etken. Her yıl belli zamanlarda hem yemde hem sütte Aflatoksin görülüyor” şeklinde konuştu.

“Hayvansal atıkların bertaraf edilmesi projesi ertelenmemeli”

Şahali, türlü olumsuzluklara rağmen devlet laboratuvarının ve Veteriner Dairesi’ndeki laboratuvarın çalışmalarının dünyada geçerliliği olduğunu belirtti.

Erkut Şahali, hayvan sağlığına ari statüsünün kazandırılmasının dışa açılmada önemli olduğunu belirterek, “Süt hijyeni ve hayvan sağlığı konusunda ari statüsünü hemen kazanmak nihai hedef” dedi.

Hayvansal atıkların bertaraf edilmesinin ertelenmemesi gereken bir proje olduğunu söyleyen Şahali, “Çalışmalarda sona geliyor” şeklinde konuştu.

Şahali, proje kapsamında oluşturulacak istasyonlar konusunda bilgi vererek, “Toplama istasyonlarında çevreye zarar verecek en küçük bir durum söz konusu olmayacak” dedi.

Sütle ilgili analizlere değinen Şahali, “Somatik hücre ve total bakteri değerin üzerinde ve yağ belli bir standardın altındaysa fiyat buna göre belirleniyor” dedi.

Sütteki imalat kapasitesinin günde 350-370 ton olduğunu ancak üretimin 450 ile 470 ton olduğunu kaydeden Bakan Şahali, “90 tonun pazarlanması güç koşullarda oluyor” dedi.

“Merkezi noktalarda süt soğutucuları kurulması önemli”
Hibe desteği konusunda da konuşan Bakan Şahali, “Merkezi noktalarda süt soğutucuları kurulması SÜTEK’in süt toplama maliyetlerini aşağıya çekmesi için önemli. Bugün itibarıyla bu konuda da adım atılıyor” açıklamasında bulundu.

Şahali, 337 üreticinin açık inek sütü verdiğini, 278 üreticinin soğuk sistemle ilgili girişim yaptığını, 104’ünün hala bu sisteme geçemediğini belirtti.

Süt paralarının ödenme konusunda teminatın önemli olduğunu kaydeden Şahali, “Eksik teminatların tamamlanması konusunda bildirim yapıldı. Mutabık kalındı” dedi.

“Hassas bir çalışma içindeyiz”
Tarım Bakanı Şahali, ithalata dayalı besleme sistemi, çiftlik çalışanlarının yabancı iş gücünde olmasının sektöre refah sağlayamayacağını kaydederek, “Temel girdilerin üretilmesini sağlayacak adımlara ihtiyaç var. Bereket açısından çarpıcı bir yıl. Son 100 yılın en verimli yılı olduğu bilim insanlarınca da ortaya kondu” şeklinde konuştu.

Hayvan Kayıt Sistemi’ne AB ile uyumlu hale getirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Şahali, “Hassas bir çalışma içindeyiz” dedi.

Doğrudan Gelir Desteği ile ilgili de konuşan Şahali, “Verimli yıl için dönüm başına öngörülen rakam 200 kg’dır. Bu şartlarda, ülkenin önemli kısmında 300 kg’ın aşılması da mümkündür. Tabii koşullar bu doğrultuda devam ederse. Gelirin ve maliyetlerin hesaplanması gündemde. Çiftçiler birliği ile görüşmeler devam ediyor. Rakam geçtiğimiz yılki gelirin altında olmayacak” şeklinde konuştu.
Elektrik konusuna da değinen Şahali, “Hala hazırda hayvancılık işletmelerinin tamamı devletten aldıkları elektrik desteğini almaya devam edecek” dedi.

Konuşmalardan sonra tasarı oylandı. Tasarı oy çokluğuyla kabul edildi. Tasarı için 27 kabul, 8 red oyu kullanıldı. 15 vekil oylamaya katılmadı.

(TAK)Kıbrıs Tüp Bebeğim

Girne Tüp Bebek Merkezi

Bicare Sigorta