Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 23 May 2022 - SÜTEK ~ Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu

DÜNYA SÜT HAFTASI KUTLU OLSUN.

Yayınlandığı Kategori Haberler

 

  Sütün hayatımızdaki önemine vurgu yapmak, toplumu bilinçlendirerek tüketimini sağlamak ve teşvik etmek amacı ile her yıl 21-27 Mayıs tarihleri "Dünya Süt Haftası" olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında bütün üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı "Dünya Süt Günü" 1991 yılından  ülkemizde de kutlanmaya başlanmıştır.

Doğumdan ölüme kadar hayatımızın her döneminde yer alan, kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı ve kalsiyumun ana kaynağı olan süt; içerdiği protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynayan 'Mükemmel gıda' olarak adlandırılan ve besin değeri açısından oldukça kıymetli bir içecek olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Bir ülkenin gelişip kalkınması; fiziksel ve zihinsel yönden gelişmiş, yetenekli kişilerin varlığına bağlıdır. Bu özelliklere sahip kişilerin yetiştirilmesinde beslenmenin önemini kavrayan ülkeler, yeterli ve dengeli beslenen bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu, 1977 yılından beridir  Süt sektörünün gelişimine, gıda güvenliği şartlarına bağlı olarak üretilip, denetlenmesine ve sofraya ulaşmasına kadar olan tüm süreçlerde görev almaktadır.  SÜTEK, gerek sütün çiftliklerden toplanarak gerekli analizlerin yapılmasında ve imalat sanayiye ulaşmasında, gerekse sektörün paydaşları olan üreticilerin, imalatçılarla ve Devlet’le olan ilişkilerinin sürdürülmesinde önemli bir yere sahiptir.

 

SÜTEK olarak, Doğumdan ölüme kadar hemen her gün direkt veya çeşitli ürünlerini tükettiğimiz sütün beslenmemiz ve sağlığımız açısından çok önemli bir besin olduğunu tekrar vurguluyor 'Sağlıklı bir gelecek için süt ve süt ürünleri tüketin.' diyerek,

Dünya Süt Gününü kutluyorum. 

Mehmet B.Karadayı,

SÜTEK Genel Müdür Vekili

Devamını okuyun...
Bu kullanıcının RSS akışına abone olun